Akrilik Kumaş Nedir?

Kumaş günlük hayatımızın hemen her yerinde var. Kıyafetler, yastıklar, perdeler, battaniyeler…vs. Giydiğimiz kıyafetlerimizin neredeyse %98’i de kumaştan yapılmadır. Hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız bu kumaşların her türlü iklim ve isteğe uygun bir çok çeşidi bulunur.

İçeriğinde en az %85 oranında hafif ve aynı zamanda sert bir polimer olan akrilonitril maddesi bulunan elyaflara akrilik elyaflar; bu elyaflardan yapılan iplikler kullanılarak dokunan kumaşa da akrilik kumaşlar denilmektedir. 1940’lı yıllarda yapılan çalışmalar sonucu Amerika’da, yün ihtiyacını gidermek için  bulunmuş ve 1950’li yıllarda da geliştirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde saf olarak kullanılabildiği gibi çeşitli maddelerle karıştırılarak da kullanılmaktadır.

Akrilik kumaş, yüne çok yakın özelliklere sahiptir. Ayrıca pamuğa da yani pamuklu kumaşa da çok benzer. Akrilik kumaştan yapılan bir ürüne dokunduğunuzda veya baktığınızda size yünden veya pamuktan yapılmış hissi verir. Kolayca yıkanabilir ve leke tutma oranı oldukça azdır. Aynı zamanda akrilik kumaşlar şeklini uzun süre koruma özelliğine de sahiptirler. Güve gibi çeşitli haşereler, bu tür kumaşa pek uğramazlar. Her türden rengi oldukça iyi bir şekilde tutma özelliğine de sahip olan akrilik kumaşlar, güneş ışığına, olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Bütün bunlara ek olarak insanı sıcak tutan ama terletmeyen bir yapıya sahip olan bu kumaş aynı zamanda oldukça hafiftir.

Tempotest® kumaşlar 100% akrilikten imal edilmiş olunmakla beraber imalat süresince uygulanan Teflon, Teflon Extreme, Sanitized, Sanitized by Para’ teknolojileri sayesinde her türlü olumsuz hava, zararlı parazit, renk solması ve lekelenmeye karşı dayanıklı olan bu kumaşı çok daha dayanıklı hale getirerek mukavemetini arttırmaktadır.

Bilgi için: info@bosey.com.tr